Ośrodek „Stara Cegielnia” położony jest w Gładyszowie (województwo małopolskie), w paśmie Beskidu Niskiego, 6 km do granicy ze Słowacją. Powstał on w 1995 r. z zaadaptowanych budynków prawdziwej cegielni.

Organizujemy tu obozy jeździeckie, zielone szkoły, imprezy integracyjne oraz pobyty rodzinne. Dysponujemy własnymi końmi pracującymi pod siodłem i w zaprzęgu. Dla naszych Gości mamy przygotowane 40 miejsc noclegowych. Na nasz ośrodek składa się kilka budynków, w tym oryginalny piec cegielniany zaadaptowany na salę kominkową która stanowi wspaniałe miejsce integracyjne.

Gładyszów położony jest w górzystej okolicy (wzniesienia do 1000 m.n.p.m.) pokrytej lasami bukowymi i jodłowymi, które przecinają czyste potoki. Podczas wędrówek można tu spotkać jelenie, sarny, bobry, lisy, wilki a także ptaki: czarnego bociana, orlika, kanię rudą, czaplę, jastrzębie i myszołowy. Łąki pełne są bogatej, często chronionej roślinności. Nasza mała ojczyzna ma szczególny klimat, który tworzą przycupnięte wśród wzgórz łemkowskie chaty, prawosławne i grecko-katolickie cerkwie, zagubione wśród lasów cmentarze wojskowe z I wojny światowej, pochylające się w zadumie krzyże i kapliczki ukryte w kępach głogów, nurzające stopy w barwinkowym kobiercu.

W 2010 r. „Stara Cegielnia” otrzymała tytuł ośrodka certyfikowanego PTTK oraz ośrodka szkoleniowego PTTK. W związku z tym istnieje możliwość odbywania tutaj praktyk na stopień przodownika górskiej turystyki jeździeckiej, a także zdobywania odznak jeździeckich PTTK w ramach organizowanych przez nas obozów.

Teresa Kario

Teresa Kario

Emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Gładyszowie, z wykształcenia pedagog, podziela pasje męża – jeździ konno i na nartach, lubi górskie wędrówki. Od 1995 roku organizuje w ośrodku „Stara Cegielnia” obozy jeździeckie dla dzieci i młodzieży, na których pełni funkcję kierownika.

Włodzimierz Kario

Włodzimierz Kario

Z zamiłowania i wykształcenia „koniarz”, ukończył wydział zootechniki na SGGW w Warszawie. Wieloletni kierownik, później prezes Stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie, który stworzył ją od podstaw i rozpropagował rasę huculską. Dysponuje dużym doświadczeniem hodowlanym i sportowym. Brał udział, jako konsultant do spraw koni, w takich filmach jak: „Ogniem i mieczem”, „Stara Baśń”, „Quo vadis”, „Szatan z 7 klasy”, „Duch gór” i wielu, wielu innych. W ciągu ostatnich trzech lat konie z naszej stadniny brały udział w filmach „Janosik”, „Dom Zły”, „Bitwa warszawska 1920”. W swoim dorobku ma ponad 30 różnych produkcji filmowych. Włodzimierz Kario posiada uprawnienia instruktora jeździectwa, hipoterapii, jest instruktorem narciarstwa zjazdowego. Wiedzą tą chętnie się dzieli.

@
Menu

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner